Instruktor nauki jazdy kat. A, B, C, CE, D - 19.07.2024 r.            
blog header
admin
30.09.2022

Ile kosztuje kurs na instruktora nauki jazdy?


Jeżeli chcesz zdobyć uprawnienia instruktora nauki jazdy kat. A, B i wszystkich pozostałych, musisz przygotować się na pewne wydatki. Zanim jeszcze rozpoczniesz kurs na instruktora, należy zgromadzić dokumenty mówiące o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora nauki jazdy. Dotyczy to zarówno kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Uczyć jazdy może tylko ktoś, kto posiada ważne orzeczenie psychologiczne i może pochwalić się świetnym zdrowiem, zwłaszcza jeżeli chodzi o wzrok i słuch. Wszak musi doskonale odnajdywać się w ruchu drogowym wśród innych kierujących pojazdami! Pozostałe koszty dotyczą samego kursu i egzaminu państwowego.

Koszt kursu na instruktora nauki jazdy

Cena szkolenia na instruktora nauki jazdy zależy od danego ośrodka oraz od tego, jakiej kategorii instruktorem nauki jazdy chcesz zostać. Kursy mogą być prowadzone przez różne jednostki, takie jak na przykład:

  • ośrodki szkolenia kierowców,
  • wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego
  • jednostki wojskowe – w zakresie szkolenia instruktorów na potrzeby Sił Zbrojnych,
  • jednostki podległe ministrowi spraw wewnętrznych – w zakresie szkolenia osób na ich potrzeby,
  • podmioty wykonujące przewozy tramwajem – w zakresie szkolenia instruktorów osób ubiegających się o uprawnienia na tego rodzaju pojazdy,

Koszt poszczególnych szkoleń zależy więc gównie od ośrodka szkoleniowego i zakresu szkolenia. Czasami w ramach opłaty kursowej otrzymuje się dodatkowe testy egzaminacyjne czy możliwość przeprowadzenia badań lekarskich. Niektóre ośrodki przeprowadzające kursy dla instruktorów nauki jazdy zwracają część kosztów szkolenia, jeżeli kursant po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu państwowego zdecyduje się na zatrudnienie w roli instruktora nauki w danym ośrodku doskonalenia techniki jazdy.

Czego oczekiwać po kursie instruktora nauki jazdy?

Kurs na instruktora nauki jazdy przeznaczony jest dla osób, które już od kilku lat mają uprawnienia do kierowania pojazdami. W przypadku kursu dla instruktorów na kategorię A i B wystarczy dwuletnie doświadczenie w kierowaniu pojazdami. Natomiast w przypadku kursów na wyższe kategorie od kandydata na instruktora nauki jazdy wymagane jest co najmniej roczne posiadanie danej kategorii oraz doświadczenie w szkoleniu osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii B.

Kurs przygotowujący do bycia instruktorem nauki jazdy składa się z części teoretycznych i praktycznych. Kandydaci posiadają już umiejętność kierowania pojazdami, dlatego główny nacisk kładzie się na doskonalenie techniki kierowania oraz obsługi pojazdu i umiejętności pedagogiczne. Zajęcia teoretyczne z metodyki nauczania przygotowują do prawidłowego przekazywania wiedzy kursantom obecnym na kursie prawa jazdy prowadzonym przez szkolącego się instruktora. Dodajmy, gwoli ścisłości, że osoby chcące dołączyć do grona instruktorów nauki jazdy muszą posiadać aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania takiego zawodu.

Czy można zmniejszyć koszty na kursie instruktora nauki jazdy?

W sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia instruktora nauki jazdy nie ma możliwości dowolnego skracania lub wydłużania zakresu szkolenia. Ilość zajęć teoretycznych i praktycznych jest ściśle regulowana przepisami. Dlatego nie można liczyć na to, że da się gdzieś zrobić zdecydowanie taniej kurs na instruktora nauki jazdy. Cena odzwierciedla ilość zajęć przygotowujących do wykonywania zawodu instruktora. Koszty mogą się różnić w zależności od ośrodka, ale nie są to duże różnice. Ot, instruktor nauki jazdy musi przejść określone prawnie szkolenie, które bezpośrednio determinuje koszty pozyskania określonych kompetencji zawodowych.

W wielu ośrodkach, w tym w OSOlive istnieje jednak możliwość rozłożenia kosztów kursu na dogodne raty. Jest to świetne rozwiązanie dla osób chcących dopiero rozpocząć swoją zawodową karierę związaną z możliwością wykonywania czynności instruktora nauki jazdy. Zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą kursów przygotowujących do zdobycia uprawnień instruktorskich w zakresie prawa jazdy kat. A, B i wszystkich pozostałych. Nasze szkolenia z zakresu teorii odbywają się w formie interaktywnego live streamingu, możesz więc uczestniczyć w nich z dowolnego miejsca w kraju. Część praktyczną szkolenia przeprowadzamy w wybranym przez Ciebie ośrodku szkolenia kierowców. Współpracujemy z ośrodkami działającymi na terenie całej Polski.